CABRA - PRO MASTER 2022
(16 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + 3K fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Multilayered Intellicore |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cabra |
Description from manufacturer
High end 3K Silver face with woven 3K electroplated fiberglass that works extraordinary well with advanced multilayer core that adapts to your game.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 16 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 31 year
Level: amateur
Ok
2026-02-08, 20:00
3
Woman 69 year
Level: amateur
-
2026-02-01, 02:34
3
Woman 69 year
Level: amateur
-
2026-01-11, 16:49
3
Woman 69 year
Level: amateur
-
2026-01-11, 16:44
5
Man 47 year
Level: amateur
-
2025-11-07, 04:10
4
Man 53 year
Level: advanced
-
2025-07-07, 16:05
















