PALLAP - POWER TEAM 2025
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Pallap - Power Team 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £150.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | ZETATEK 28 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Pallap |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 14,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,4 cm |
| Total length | 45,7 cm |
| Width racket blade | 25,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Sandpaper |
| Number of drilled holes | 57 st |
| Weight | Low 344 g |
| Balance point measurement | 26,2 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
Spice up your daily match with the extra speed of the power team. Built with high-end Italian 12K carbon, we developed this advanced racket to unite incredible lightness and top end dynamics, feel and durability. The diamond shape with a DUAL CARBON frame and the high-quality soft EVA foam enable powerful overhead strokes or the full speed smash. To give the ball both rotation and more control, the racket features our HYPERSPIN 3D texture.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 27 year
Level: beginner
Light, manageable, just the right amount of power. Medium small sweet spot.
2026-02-15, 15:28
4
Man 33 year
Level: amateur
Ok
2025-11-14, 00:20















