PALLAP - POWER STAR 2025
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Pallap - Power Star 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £180.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 365 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K Ultra Carbon Alu - aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | ZETATEK 28 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Pallap |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 14,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,4 cm |
| Total length | 45,7 cm |
| Width racket blade | 25,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,7 cm |
| Racket surface type | Sandpaper |
| Number of drilled holes | 57 st |
| Weight | Quite low 356 g |
| Balance point measurement | 26,2 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
A racket born for long, controlled rallies and sudden powerful attacks. The large sweet spot lets you transfer your power through the racket with intuitive control and precision. The Italian made 15K ULTRA CARBON ALU BASALT-CARBON fiber and its DUAL CARBON frame provides the stability you need on volleys. The softer EVA 28 and the HYPERSPIN texture guarantee full precision for your spin strokes. Recommended for intermediate to advanced skilled players.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Juancho", Man 34 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Diamond shovel, lightweight 355 gr, medium-low balance, dry touch
2025-11-14, 09:58
4
"Nicolo", Man 22 year
Level: amateur
Versatile, agile but lightweight
2025-11-24, 09:43
3
Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Perhaps too heavy.
2026-01-24, 23:23
4
Man 52 year
Level: amateur
...
2025-11-16, 22:49
4
Man 33 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-03-30, 22:42
4
"Roberto", Man 62 year
Level: amateur
-
2026-02-07, 22:43















