HIROSTAR - REDSTONE 2024
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Hirostar - Redstone 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $260.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 365 - 380 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA HR7 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Hirostar |
Description from manufacturer
Hirostar Redstone 2024 is a diamond-shaped padel racket designed to deliver extreme power and stiffness – the entire construction has a double layer of 18K carbon fiber, making it the hardest model in the Hirostar range. It is designed for advanced and professional players who want to maximize hitting power. Despite its aggressive construction, the racket has a convex anti-vibration bridge that effectively dampens shocks and protects the elbow and shoulder. The surface has a glossy finish with 3D relief, creating a slightly rough feel for better grip.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 56 year
Level: advanced
-
2026-02-17, 07:55















