BLACK CROWN - PITON 11 2023
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Piton 11 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber 80% |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | white eva soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Black Crown |
Description from manufacturer
The Piton 11 shovel has a good balance between control and power with a hard touch, perfect for performing aggressive blows.
It has a medium touch, perfect for aggressive blows and at the same time a great ease for you to feel the ball and provide a good way out in defense. This is due to the 3XPLY EVA rubber.
The frame is 2TB AIR 80% carbon fiber which implies greater resistance to shocks.
It is made of two layers of fiberglass, one of LOW DENSITY PITON GLASS and 1 layer of 3K CARBON. It incorporates a new eva rubber of the highest quality PSM WHITE EVA (Power Soft Memori Eva) that provides a hard touch with the ball to achieve good power and very good control.
It is a multipurpose shovel with good balance of control and power for high-level expert paddle players who seek to perform technical and precise blows.
It has a medium touch, perfect for aggressive blows and at the same time a great ease for you to feel the ball and provide a good way out in defense. This is due to the 3XPLY EVA rubber.
The frame is 2TB AIR 80% carbon fiber which implies greater resistance to shocks.
It is made of two layers of fiberglass, one of LOW DENSITY PITON GLASS and 1 layer of 3K CARBON. It incorporates a new eva rubber of the highest quality PSM WHITE EVA (Power Soft Memori Eva) that provides a hard touch with the ball to achieve good power and very good control.
It is a multipurpose shovel with good balance of control and power for high-level expert paddle players who seek to perform technical and precise blows.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Lars", Man 40 year
Level: amateur
Good in defence and placement. Lacks umpf in overheads
2025-10-08, 17:21
3
Woman 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-09-06, 22:47
3
Man 57 year
Level: advanced
-
2024-07-21, 10:36
4
Woman 27 year
Level: amateur
-
2023-11-08, 20:01
4
Man 37 year
Level: amateur
-
2023-10-26, 06:16
4
Man 37 year
Level: advanced
-
2023-10-26, 06:11

















