ADIDAS - METALBONE 3.4 ALE GALAN 2025
(97 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 4 260,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Aluminized Carbon Fiber 16K |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
The Metalbone 3.4 combines all the technological and structural features to excel at the highest level of performance. It is one of two 2025 adidas models for Ale Galán. Metalbone makes a bold statement this year with three new technologies for a complete attacking game: the extended Power Extra Grip handle, offering greater swing inertia; the Low Poly polyhedral design of the frame and core, which boosts power; and the Power Groove rail on the frame, increasing structural rigidity. This powerful trio of technologies is further enhanced by the Weight & Balance System, allowing you to adjust the balance and weight of the racket for greater power or improved control. Its Carbon Aluminised 16K fibre composition and EVA Soft Performance rubber ensure stiffness and excellent ball output. Lastly, the Spin Blade Decal takes spin to the next level.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 97 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Lukas", Man 25 year
Level: advanced
I like the balance of the racket it gives me the offensive output i like.
I also like the touch of the racket, then i do my defensive ground strokes
I also like the touch of the racket, then i do my defensive ground strokes
2026-01-21, 14:14
4
"Pablo", Man 33 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I really like its feel and response. I would like it to be a bit stiffer and not flex so much to protect the elbow.
2025-11-25, 13:35
2
Man 28 year
Level: amateur
I don't find myself with a stiff racket often; I need a racket that doesn't feel stiff and gives me control and power at the same time.
2025-11-18, 02:06
4
Man 58 year
Level: advanced
Good feeling, slightly lower center of gravity and thus easy to maneuver in defense. Perhaps a little more help in the smash is desired.
2025-11-07, 21:48
4
"Magnus", Man 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I think the racket is good and suits me, but I have developed paddle tennis elbow. Some of it probably has to do with the racket.
2025-12-23, 00:34
5
"Pietro", Man 26 year
Level: elite
Even though I play on the right, I have found the perfect racket for my needs because I hit quite hard.
2025-11-13, 00:08












