ADIDAS - METALBONE 3.3 2024
(115 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Metalbone 3.3 2024:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 4 090,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,4 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 26,1 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 53 st |
| Weight | Medium 367 g |
| Balance point measurement | 27,2 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 60 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Light |
| Flexibility | Awaiting measurement |
| The measurement was performed | 2024-03-04 |
Description from manufacturer
The METALBONE 3.3 is a power racket with all the features to meet the needs of PRO level players. It includes the Weight & Balance System, a technology that offers the possibility of modifying the weights and balance of the racket to obtain an even more powerful version or to enhance control. The best spin shots are guaranteed by the roughness of the Spin Blade Decal and the arrangement of the holes of the Smart Holes Curve. The racket has a highly rigid composition thanks to the Octagonal Structure in the frame of the racket and the Carbon Aluminized 2 to 1 fiber on the surface. The Diamond Oversize head shape is ideal for the most powerful shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 115 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Dario", Man 43 year
Level: amateur
Good racket, with control and power, but you need a good arm to make three-pointers or to give it power, moreover it vibrates, if the wrist is not perfectly steady the ball moves and escapes. I like the control and I wouldn't want to give it up, but I would like more ease in making powerful and precise shots.
2026-02-24, 22:27
4
"Johan", Man 32 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good power, but I would have liked a slightly more balanced racket that still has good power and where you can feel the ball when you hit. Not so much trampoline effect.
2024-02-28, 15:38
5
"Jaime", Man 52 year
Level: advanced
I like being able to change the weight balance. I chose the soft version to avoid elbow problems, but I might opt for an even more aggressive one.
2026-01-16, 22:49
3
"Ivan", Man 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Large sweet spot, comfortable, good ball release, reasonably powerful in attack, versatile in defense.
2025-11-27, 20:55
4
"Ivan", Man 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Large sweet spot, comfortable, good ball release, reasonably powerful in attack, versatile in defense.
2025-11-27, 20:52
3
"Fredde", Man 34 year
Level: amateur
I don't feel like I get the same pressure with it as with other grips. It feels a bit stiff in the hand, and the handle is short.
2025-12-28, 08:12


















