SIUX - ELECTRA ST4 RULO 2025
(4 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Siux - Electra ST4 Rulo 2025:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 260,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 15K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA Hard |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Siux |
Beskrivning från tillverkare
Denna exklusiva version av Siux Electra ST4, skapad i samarbete med Franco Stupaczuk, är framtagen för spelare på avancerad nivå och turneringsspelare som har högsta krav på sin utrustning. Med särskild betoning på kraft, precision och spin är detta racket utformat för den tekniskt skickliga allroundspelaren. Siux Electra ST4 Rulo har en medelbalans och en hybridformad huvudprofil, vilket ger en utmärkt kombination av kontroll och kraft. Jämfört med Siux Electra ST4 Stupa Pro är Rulo-modellen något styvare, vilket ger en fastare känsla och en mer direkt feedback vid slag, påminnande om ST3-versionen. Ytan av 15K kolfiber garanterar explosiv energi vid varje träff, medan ramen av 3K kolfiber erbjuder låg vikt i kombination med hög styvhet. Den hårda EVA-kärnan ger snabb respons och imponerande kraft utan att kompromissa med känslan för bollen. Slutligen bidrar rackets glansiga yta och sandpappersliknande textur med extra grepp om bollen – idealiskt för spinntunga slag som viboras och bandejas.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 4 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
"Riccardo", Man 61 år
Nivå: avancerad
Jag trivs inte bra med spelet från baslinjen. Sweet spot är lite för högt upp. Det krävs för mycket kraft för lobb eller baslinjespel i allmänhet.
2026-02-05, 14:28
4
"reggy", Man 37 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Bra kontroll och ger också bra anfall
2025-10-19, 06:26
5
"reggy", Man 37 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Bra kontroll
2025-10-19, 07:05
5
Man 20 år
Nivå: avancerad
Bra
2026-03-29, 10:03
















