BABOLAT - AIR VIPER 2.6 2026
(8 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 4 049,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 355 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 16K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | X-EVA, multilayered densities |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Babolat |
Beskrivning från tillverkare
Explosiv kraft i kombination med snabb manövrerbarhet – Babolat Air Viper 2.6 2026 Är du en offensivt inriktad spelare som strävar efter att dominera spelet med hastighet och noggrannhet? Då passar Air Viper 2.6 perfekt för dig. Med sin låga vikt på bara 355 gram, en hybridformad träffyta och medelbalansen på 265 mm, får du ett racket som erbjuder både snabbhet och kontroll, utan att du behöver ge avkall på styrkan.
Träffytan består av 16K Carbon, ett material som ger optimal styvhet och explosiv kraft i varje slag.
Kärnan i racketen, X-EVA, är uppbyggd av tre lager EVA-skum – med två styva yttre lager för kraft och ett mjukare innandöme för extra komfort och kontroll vid mjukare slag.
3D Spin+ är en kombination av en texturerad yta och ruggad finish för bättre grepp om bollen och för att öka möjligheten till spinn och kontroll.
Holes Pattern System maximerar precision och kraft i varje slag genom optimal placering och storlek på racketens hål.
Vibrasorb System 2 minskar effektivt vibrationer via integrerade elastomerer i ramen och handtaget, vilket i sin tur ökar komforten och skyddar armen.
Smart Buttcap ger dig flexibiliteten att justera eller helt ta bort handledsremmen för personlig bekvämlighet.
Träffytan består av 16K Carbon, ett material som ger optimal styvhet och explosiv kraft i varje slag.
Kärnan i racketen, X-EVA, är uppbyggd av tre lager EVA-skum – med två styva yttre lager för kraft och ett mjukare innandöme för extra komfort och kontroll vid mjukare slag.
3D Spin+ är en kombination av en texturerad yta och ruggad finish för bättre grepp om bollen och för att öka möjligheten till spinn och kontroll.
Holes Pattern System maximerar precision och kraft i varje slag genom optimal placering och storlek på racketens hål.
Vibrasorb System 2 minskar effektivt vibrationer via integrerade elastomerer i ramen och handtaget, vilket i sin tur ökar komforten och skyddar armen.
Smart Buttcap ger dig flexibiliteten att justera eller helt ta bort handledsremmen för personlig bekvämlighet.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 8 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"FRED", Man 57 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
: mycket hanterbar racket, med bra kraft men en liten sweet spot
2026-02-12, 09:56
3
"Gy", Man 51 år
Nivå: motionär
Neutral ger inte mycket till mitt spel
2026-04-07, 23:10
4
"Alex", Man 35 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Den saknar en effektenhet.
2026-02-15, 21:31
2
"Jacob", Man 26 år
Nivå: motionär
inte min stil
2026-01-27, 14:27
5
Man 28 år
Nivå: avancerad
-
2026-03-31, 10:18
4
"Dwi", Man 40 år
Nivå: nybörjare
-
2026-03-11, 08:02














