DROP SHOT - LEGEND 3.0 2023
(2 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - Legend 3.0 2023:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 260,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 360 - 370 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 24K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA Pro |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Drop Shot Legend 3.0 är en racket med fokus på kontroll, särskilt lämplig för erfarna padelspelare. Racketens runda form och generösa sweetspot gör det lätt att hantera. Med en neutral balans ligger balansen något högre än många andra kontrollracketar, som ofta är huvudlätta, vilket ger en extra kraft i dina slag. Racketens yta är gjord av 24 kolfiber, vilket ger en bra effekt när du träffar sweetspot.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 2 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 48 år
Nivå: avancerad
Det är bra för kontroll men saknar lite kraft.
2026-01-22, 07:57
3
Man 29 år
Nivå: avancerad
d
2026-02-24, 15:04
















.jpg)
