STARVIE - BASALTO OSIRIS 2.0 2023
(16 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Basalto Osiris 2.0 2023:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 160,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + basalt |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Soft 30 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,4 cm |
| Total length | 45,4 cm |
| Width racket blade | 26,1 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 58 st |
| Weight | Medium 366 g |
| Balance point measurement | 26,7 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-08-11 |
Description from manufacturer
Unlike its sibling Basalto Osiris Pro 2.0, this model has a softer core and is therefore more gentle. The racket stands out with its teardrop shape and high balance. The hitting surface is constructed with basalt and Carbon 3K, providing greater durability and resistance. An offensive racket with a lovely, slightly softer hit that helps you with increased precision. The structure in the hitting surface is implemented already in the mold, making it incredibly durable.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 16 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 57 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Nice racket with good control. Beautiful ????
2024-02-11, 07:42
5
Man 35 year
Level: advanced
Very good control and good power in the hits
2024-06-27, 16:37
4
"Per", Man 38 year
Level: elite
Good control and speed
2023-10-26, 23:06
4
Man 17 year
Level: amateur
I notice her very comfortable.
2025-11-13, 16:02
4
Man 42 year
Level: amateur
-
2024-09-19, 23:18
4
Man 31 year
Level: amateur
-
2024-07-28, 12:21















