STARVIE - ASTRUM PLUS 2026
(3 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 299,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 366 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Hyper |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | M EVA Balance |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
Versatile teardrop-shaped racket with a 12K Carbon Hyper surface that expands the sweet spot and provides a softer, more precise feel on every shot. It includes the new M-Eva Balance foam, with medium-high density, delivering a well-rounded response that adapts to various playing styles. Features three key technologies: Air Booster, an aerodynamic system that increases swing speed, power, and maneuverability; Shock Shield, an integrated rubber that absorbs vibrations and helps stabilize the balance; and Z-Shock, a grip system that reduces impact-induced vibrations.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Aaron", Man 20 year
Level: elite (have paddle elbow)
The best shovel I could have
2026-02-16, 10:13
4
"Juan carlos", Man 26 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Light, fast, and very versatile
2025-11-13, 11:51
5
Woman 36 year
Level: amateur
-
2026-03-05, 16:27
















