SANE - ASSASSIN COMPACT 2021
(9 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Assassin Compact 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 560,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Aluminized fiberglass + 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft 30 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Sane |
Description from manufacturer
Assassin Compact is one of two new flagship models from SANE. Here, a lot of focus has been placed on power. They have chosen to combine a hard surface with the somewhat harder EV30 core. If you like smashing balls out of the cage, you have found the right racket. Since its inception in 1989, SANE has been known for a very well-placed balance point assembled with the right materials, so that the racket is perceived as light and agile. Their good eye for details has also been shown to reduce the risk of tennis elbow.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"María", Woman 42 year
Level: amateur
It's comfortable for me, but now that I've improved my game, it feels very soft; the ball stays on the racket for too long and doesn't go out as much, so I have to hit with more force. Regarding ball control, I like how it feels.
2025-05-04, 03:25
4
Man 29 year
Level: amateur
It feels comfortable in defense, but I find it less effective with high shots and in generating power. Good sensitivity at the net and good weight.
2025-11-26, 22:13
5
Man 41 year
Level: amateur
Easy to play, gets extra help during a kick
2025-09-26, 15:18
4
"Ori", Woman 57 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Light and controllable
2026-01-22, 07:18
5
"Peppino", Man 63 year
Level: amateur
Mm
2025-12-10, 15:34
5
Man 38 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2024-06-11, 22:08














