JHAYBER - DOMINATOR D 2022
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Jhayber - Dominator D 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Dark Eva Impulse |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Jhayber |
Description from manufacturer
This racket has been designed with a Dark Eva Impulse core and centered balance, providing great control combined with excellent power. This version incorporates the Reset Point to release stress and prepare for the next shot after hitting. It is considered a perfect racket for advanced level players.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Mi", Man 41 year
Level: amateur (have paddle elbow)
K
2025-11-01, 22:46
3
Man 41 year
Level: amateur
-
2025-11-15, 13:54










.jpg)



