STARVIE - METHEORA DUAL 2025
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Metheora Dual 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Dual Density EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
The Metheora Dual racket is designed for demanding players with an advanced level of play thanks to its Dual Density rubber, wich allows is suitable for any type of stroke, offering comfortable sensations in slow strokes and providing extra explosiveness in fast and offensive strokes.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Cristian", Man 49 year
Level: amateur
Very agile, good control
Lacks a bit of power
Lacks a bit of power
2025-11-21, 18:23
3
"Lars", Man 67 year
Level: advanced
Good speed, but not very maneuverable.
2025-11-22, 01:07
4
"Fabio", Man 63 year
Level: amateur
-
2025-12-08, 20:44
3
"Hans", Man 44 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-11-02, 22:07
4
"Pablo", Man 32 year
Level: advanced
-
2025-11-01, 11:33
4
Man 34 year
Level: amateur
-
2025-10-22, 18:40










.jpg)





