FILA - THE SIGNUM 2022
(12 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Fila - The Signum 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 490,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Fila |
Description from manufacturer
That The Signum is a world-class racket is beyond question, as the racket is used by the two-time WPT champion Willy Lahoz. The racket is a top model from Fila with a teardrop shape and medium balance. With a medium-hard core and a hitting surface made of stiff 12K carbon fiber combined with fiberglass, here you find an easy-to-handle racket with good speed that is aimed primarily at both amateurs and more advanced players. The surface consists of small tags that provide better grip on the ball and effect when you want to put spin on the ball. The racket has a brown leather-inspired grip and a comfortable wrist strap.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 12 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 29 year
Level: advanced
Overall satisfied with the racket, but lacking a bit of speed in overhead.
2024-02-17, 07:42
4
Woman 44 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-12-07, 12:38
3
"Martin", Man 33 year
Level: advanced
-
2024-01-30, 00:52
5
"Fredrik", Man 44 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-01-03, 23:29
4
Man 45 year
Level: advanced
-
2023-11-18, 23:48
4
Man 45 year
Level: advanced
-
2023-10-22, 16:05















