ZERV - SPARTA Z100 2021
(7 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to ZERV - Sparta Z100 2021:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 150,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 36 mm |
| Frame - material | Fiberglass |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Beginner |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from ZERV |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,8 cm |
| Total length | 45,7 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 52 st |
| Weight | Low 346 g |
| Balance point measurement | 26,5 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Quite light |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2024-06-17 |
Description from manufacturer
This padel racket is a really good ZERV racket. It comes in a cool design and of course with a lot of good techniques, which gives optimal performance. The frame is made of fiberglass and the surface is made of Pro 3K Glass Fiber. The fiberglass provides more elasticity and less resistance. In addition, it also provides really good control and a better touch on the ball. EVA Core Foam is the core of the racket. This EVA foam also provides really good touch and control. The foam is also very flexible and elastic and therefore also provides a really good bounce. The balance in the racket is even, which means that the weight is evenly distributed and you therefore get both power and control. Overall, you get a really nice racket with good control, bounce and touch on the ball. It is a racket that is good for you who are beginners or slightly experienced and who can generate some power themselves but do not have that good control. Also, it's just a big bonus that the racket comes in a cool design! Fantastic padel racket for beginners and those who want good control and touch on the ball. This ZERV padel racket provides good control and elasticity in the game. If you dream of a padel racket that helps you with control, this is definitely a good option.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Marlene jørgensen", Woman 48 year
Level: amateur
Beginner racket. Hard to keep the speed down and lacks good control.
2024-06-24, 21:21
2
Man 66 year
Level: amateur
Good control. I want a racket that gives more spin.
2026-03-29, 10:32
4
"Michael", Man 52 year
Level: amateur
---
2024-06-07, 12:40
2
"Michael", Man 33 year
Level: amateur
-
2026-04-19, 22:15
2
Man 26 year
Level: amateur
-
2026-02-12, 09:12
3
"Hõnas", Man 32 year
Level: amateur
-
2025-11-16, 18:02
















