WILSON - PRO STAFF V2 BLACK 2022
(21 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Wilson - Pro Staff v2 Black 2022:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 320,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Wilson |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 13,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,8 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 46 st |
| Weight | Medium 367 g |
| Balance point measurement | 26,4 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2024-07-26 |
Description from manufacturer
Take your padel game to the next level with the precision-oriented Pro Staff v2, a racket engineered for peak confidence with every shot. The extended handle allows for a comfortable two-handed grip if preferred, while an updated geometry and hole pattern further pinpoint shot placement. Additional features include a Soft EVA Foam and a strategically woven layer of carbon fiber that combine to dial up the power and responsiveness. Includes wrist strap attached to the handle for extra control and safety when sharing the court with others.
•Carbon Fiber Face features a strategically woven layer of carbon fiber that gives players the ability to hit with ultimate power
•Soft EVA Foam generates excellent paddle responsiveness at a lighter weight for less arm fatigue
•Perimeter Weighting System adds weight at 3 & 9 of padel racket for improved torsional stability and enlarged sweet spot
•Spin Effect Grip features textured surface that grips ball upon contact for enhanced spin and excellent feel on every shot
•Sharp Hole Tecnology uses an advanced hole-drilling process to grab the ball and enhance bite on all hits
•Sublime Grip encompasses ideal blend of softness, tack and comfort with additional moisture absorption through micro-perforations on its surface
•Wrist Strap attached to handle provides extra control and safety measures
•Carbon Fiber Face features a strategically woven layer of carbon fiber that gives players the ability to hit with ultimate power
•Soft EVA Foam generates excellent paddle responsiveness at a lighter weight for less arm fatigue
•Perimeter Weighting System adds weight at 3 & 9 of padel racket for improved torsional stability and enlarged sweet spot
•Spin Effect Grip features textured surface that grips ball upon contact for enhanced spin and excellent feel on every shot
•Sharp Hole Tecnology uses an advanced hole-drilling process to grab the ball and enhance bite on all hits
•Sublime Grip encompasses ideal blend of softness, tack and comfort with additional moisture absorption through micro-perforations on its surface
•Wrist Strap attached to handle provides extra control and safety measures
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 21 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Fulvio", Man 38 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Little heavy spin
2025-11-19, 00:44
2
"Mies", Woman 62 year
Level: beginner (have paddle elbow)
Heavy
2025-10-25, 07:55
4
"Kalle", Man 48 year
Level: advanced
Good
2023-12-05, 20:27
4
"Jonas", Man 46 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good
2023-08-14, 15:47
4
"Bård", Man 45 year
Level: amateur
Ok
2024-04-14, 09:58
5
Man 36 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-12-29, 15:51

















