WILSON - BLADE LS V3 2024
(16 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 210,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Wilson |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,0 cm |
| Length of the racket blade | 27,0 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 62 st |
| Weight | Medium 364 g |
| Balance point measurement | 26,6 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2024-07-26 |
Description from manufacturer
The more comfortable you feel, the easier it is to play. The lightest padel racket in Wilson's Blade V3 line, the Blade V3 LS is an easy-swinging racket with effortless power. Equipped with a Fiberglass Weave construction, it offers stability and responsiveness with every swing. Intermediate players will appreciate the additional spin generated from Spin Texture and the soft ECO foam to enhance the connection with the ball.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 16 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"KKK", Woman 42 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I love it and it’s great for the elbow, but I miss a bit more power.
2025-11-08, 23:02
3
"Jose", Man 56 year
Level: advanced
I like the rough surface, small ball output.
2025-11-02, 08:16
4
Woman 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good allround racket
2026-03-30, 06:46
2
"Jj", Woman 34 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Not enough power
2025-11-13, 00:32
3
Woman 35 year
Level: beginner (have paddle elbow)
Not enough power
2025-11-13, 00:29
4
"Ruslan", Man 29 year
Level: amateur
ok
2025-12-21, 17:15















