DOPADEL - VIRGO 2022
(11 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Dopadel - Virgo 2022:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.770,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 345 - 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Power Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Dopadel |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,4 cm |
| Length of the racket blade | 27,2 cm |
| Total length | 46,2 cm |
| Width racket blade | 26,1 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | Awaiting measurement |
| Weight | Quite low 357 g |
| Balance point measurement | 26,6 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Low |
| The measurement was performed | 2023-08-11 |
Description from manufacturer
Last year's success for the girls is getting even better. Low weight, gentle, and a very large sweet spot that provides good speed were our criteria when we created the plan to develop the best racket on the market for girls. Add a new core called Power Soft and an extremely stylish design. Is that all? No! Virgo has a sound that is unique and will make your fellow players want to join the Virgo family.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 11 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 28 year
Level: amateur
2024-02-25, 21:07
4
Woman 74 year
Level: amateur
-
2024-03-14, 23:22
3
Woman 37 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-02-13, 11:55
4
Woman 47 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-09-12, 07:38
3
Woman 51 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-05-26, 22:36
4
Woman 51 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-05-26, 22:31
















