VIBOR-A - TAIPAN CLASSIC 2022
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Taipan Classic 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Vibor-A |
Description from manufacturer
Explore the full details of the latest Vibora 2022 padel racket. Introducing the Taipan Classic Edition padel racket, crafted with a round design and medium-low balance to enhance playability. It features an expansive hitting surface to help with precise control of your strokes. This racket is perfect for control-focused players, especially those who favor drive shots. Constructed with 3k carbon fiber, it boasts exceptional durability. The soft EVA rubber core ensures fantastic ball response and a remarkably comfortable feel. It is completed with a sleek, matte finish.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Osc", Man 51 year
Level: amateur (have paddle elbow)
It doesn't have much power.
2025-11-23, 11:43















