ADIDAS - METALBONE CARBON CTRL 2024
(62 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £230.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 6K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,2 cm |
| Total length | 45,7 cm |
| Width racket blade | 26,1 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 53 st |
| Weight | Low 350 g |
| Balance point measurement | 26,2 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Light |
| Flexibility | High |
| The measurement was performed | 2024-03-04 |
Description from manufacturer
The METALBONE CARBON CTRL is a racket with an essence for a controlled game. However, its characteristics allow it to shine in any situation. The adidas pro player Pol Hernandez uses this racket, which proves its high performance and ability to perform in whatever the situation. The Octagonal Structure and Structural Reinforcement technologies in the frame offer high rigidity. The round head shape and the less stiff EVA Soft Performance rubber center the sweet spot and provide a higher ball output. Spin is easily generated thanks to Spin Blade Decal and Smart Holes Curve technologies. The surface of the racket is made of Carbon Fiber 6K, a rigid material suitable for all types of shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 62 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Jörgen", Man 63 year
Level: amateur
Good pressure in the racket but still a good feel. With good pressure, I don't need to hit as hard and can focus on controlling the ball.
2025-12-14, 12:55
4
"Reda", Man 37 year
Level: advanced
It has good control, a wide sweet spot, and it's light, but the grip is too short and it lacks a bit of power.
2025-11-12, 20:23
4
"Marco", Man 39 year
Level: amateur
Considering that I started a year ago, it was very helpful for me to start and have control.
2025-12-18, 07:08
5
"Therese", Woman 47 year
Level: advanced
Forgiving and provides good control. Also gives good pressure in the shots.
2024-03-24, 09:13
4
"Kristian Lütz", Man 58 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Is not forgiving enough and I would wish for more speed
2024-02-11, 06:53
2
"Aleksi", Man 37 year
Level: advanced
I like the feeling but I dont get enaugh power to my strikes
2026-02-03, 22:23















