VIBOR-A - LETHAL HYBRID 2020
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Lethal Hybrid 2020:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $410.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2020 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 6K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA ultra soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Vibor-A |
Description from manufacturer
Suits the versatile intermediate player who combines speed with control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Kevin", Man 32 year
Level: amateur
Okay, target area, sometimes I want more. A little speed.
2025-07-15, 00:33
3
"Elliot Brodell", Man 18 year
Level: amateur
-
2024-02-08, 23:50














