LEGEND - SHADOW GOLD 2025
(1 review)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £220.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Soft++ |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Legend |
Description from manufacturer
Discover the Shadow Gold, where pure performance meets sophisticated design. This racket boasts a full carbon construction with no paint or decals, revealing the raw beauty of its chromatic gold carbon technology. The sand-coated surface adds a rough texture for enhanced grip and control. With a medium balance and a soft core featuring “Soft++” hardness, it provides both comfort and responsiveness. Perfectly crafted for pro players, the Shadow Gold excels in polyvalent play, offering versatility and elegance for those who demand the best.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 47 year
Level: advanced (have paddle elbow)
A little bit to soft with volleys
2026-05-02, 21:37
















