STARVIE - KRAKEN 2021
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Kraken 2021:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $260.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 26 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Soft V30 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 13,2 cm |
| Length of the racket blade | 25,5 cm |
| Total length | 46,2 cm |
| Width racket blade | 26,3 cm |
| Thickness of the racket blade | 2,6 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 33 st |
| Weight | Quite low 358 g |
| Balance point measurement | 27,8 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 60 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Quite low |
| The measurement was performed | 2022-12-11 |
Description from manufacturer
The Kraken model stands out from the rest of the padel rackets in the collection for its 26 mm thick mould.
Aimed at padel professionals with a good technical level. This racket provides great manoeuvrability when making quick movements thanks to the thickness of its profile. Its teardrop shape is perfect for players who want to deploy a more aggressive game with a wide sweet spot, since its optimal point is located at the top of the head. It incorporates the Extra Sweet Spot, technology applied to the tubular frame of the racket that generates a large sweet spot. In this way, at any point of the face you will have good ball control and a greater manageability over the shot. Tubular Bicarbon, carbon reinforcements in the tubular frame to offer greater durability. Stiffness, a piece located in the heart of the racket that helps optimise the balance and offers greater rigidity. New 0.5 cm longer handle for a more comfortable two-handed grip. Comfort and manageability when hitting, thanks to its V30 soft density rubber. Product manufactured 100% in Spain, Azuqueca de Henares (Guadalajara).
Aimed at padel professionals with a good technical level. This racket provides great manoeuvrability when making quick movements thanks to the thickness of its profile. Its teardrop shape is perfect for players who want to deploy a more aggressive game with a wide sweet spot, since its optimal point is located at the top of the head. It incorporates the Extra Sweet Spot, technology applied to the tubular frame of the racket that generates a large sweet spot. In this way, at any point of the face you will have good ball control and a greater manageability over the shot. Tubular Bicarbon, carbon reinforcements in the tubular frame to offer greater durability. Stiffness, a piece located in the heart of the racket that helps optimise the balance and offers greater rigidity. New 0.5 cm longer handle for a more comfortable two-handed grip. Comfort and manageability when hitting, thanks to its V30 soft density rubber. Product manufactured 100% in Spain, Azuqueca de Henares (Guadalajara).
Printout from www.racketguide.com
















