STARVIE - DRAX PRO TOUCH 2025
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Drax Pro Touch 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £270.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Pro Touch |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
New teardrop-shaped mould that optimises the game and provides an excellent combination of control and power. As a new feature it has the new Pro Touch rubber and the new 12K carbon in the racket head, which provides greater flexibility and comfort on the court. The Drax racket is perfect for players with an advanced level that play an attacking yet controlled game.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Luciano", Man 47 year
Level: advanced
Good racquet, both in defensive and offensive phases, good sweet spot.
2025-10-12, 08:36
5
Man 34 year
Level: elite
Excellent power, good maeuvrability, good control
2025-11-12, 20:21
5
"Danrec", Man 38 year
Level: amateur (have paddle elbow)
my dream racket
2025-02-26, 11:01
4
Man 34 year
Level: advanced
-
2025-10-24, 14:17
4
"Maf", Man 47 year
Level: advanced
-
2025-08-18, 01:16
4
Man 27 year
Level: advanced
-
2025-01-18, 19:49
















