SET - BLACK WOLF 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to SET - Black Wolf 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £280.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by SET |
Description from manufacturer
The Black Wolf 2025 is crafted for players who seek the perfect balance between explosive power and strategic control. This PRO range paddle helps you dominate every game with strength and precision, leaving your mark on the court. The Black Wolf 2025 is perfect for advanced and professional players seeking to dominate the game with an aggressive and strategic playing style. Ideal for those who demand maximum power without compromising control. With its commanding design and state-of-the-art technology, the Black Wolf 2025 is more than just a padel racket—it’s your ultimate ally for winning every point and making your mark on the game.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"enrique", Man 27 year
Level: elite (have paddle elbow)
Versatile racket, slightly shifting the weight towards the tip and with some stiffness.
2025-11-13, 10:58

















