STARVIE - BASALTO 2025
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Basalto 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £220.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + basalt |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
It stands out for its composition of Basalt Fibre and 3K Carbon in the head that provide greater durability and resistance, helping to avoid breakages but while not losing any key characteristics of play. It is ideal for players looking for great control, comfort on the court and good ball speed thanks to its Soft 30 density rubber.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 34 year
Level: advanced
A little soft
2025-03-17, 21:21
4
Man 24 year
Level: advanced
-
2026-01-24, 23:33
3
Man 47 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-08-27, 08:45








