OSAKA - VISION PRO POWER 2022
(7 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Osaka - Vision Pro Power 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £170.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 345 - 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | SNAP foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
The Vision Pro Collection is the perfect combination of playful design and high standards. The Vision collection aims to follow trends and offer high-quality features and materials. The Osaka Vision Pro Power is an offensive racket with a teardrop shape and high balance. It suits those who want to generate power in their shots and prefer a teardrop-shaped model. The core of patented Snap® Foam is on the softer side, and efforts have been made to give the player an extra ability to put spin on the ball partly through a structure on the hitting surface called the Quantum Spin® System and partly through the roughened surface.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Eugene", Man 40 year
Level: advanced
Good balance between power and control. Less wight than I wanted.
2025-03-26, 10:46
4
"Rasmus", Man 45 year
Level: amateur
Easy to play with, Big sweeyspot, lack som power
2024-06-10, 16:39
4
Man 53 year
Level: amateur
Control
2024-09-09, 20:04
3
"Laura", Woman 36 year
Level: amateur
-
2025-12-05, 09:20
3
"Eugene", Man 40 year
Level: amateur
-
2025-02-02, 13:28
4
Man 53 year
Level: advanced
-
2023-01-31, 11:13








