SLAZENGER - PANTHER SERIES EPIC GOLD 2022
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Slazenger - Panther Series EPIC Gold 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £350.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | 5-layer hybrid core (medium) |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Slazenger |
Description from manufacturer
Panther Series Epic Gold is a powerful round shaped racket with an optimized weight at 360-375gr. Produced with medium-hard EVA core and surface in 12K Carbon with medium balance thanks to the round shape. Visible carbon for enhanced overall premium look. For skilled players that demands extra control and speed, our panther grooves provides the perfect spin.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 38 year
Level: advanced
Good control but may need more speed in the next racket.
2025-12-24, 00:06
5
"Elin-Marie Lönnström", Woman 42 year
Level: advanced
A forgiving and easy-to-play racket!
2023-12-19, 09:49
4
"Elin", Woman 44 year
Level: amateur
Easy-to-play racket
2025-12-19, 21:03
4
Man 53 year
Level: advanced
-
2024-05-09, 21:17
5
Man 43 year
Level: amateur
-
2023-11-29, 10:07
5
Man 21 year
Level: advanced
-
2023-11-12, 23:58
















