LOK - MAXX FLOW 2024
(6 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £260.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Custom EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by LOK |
Description from manufacturer
The padel racket of Bea Caldera, the Maxx Flow, is an innovative racket designed to deliver exceptional on-court performance. One of the main features of the Maxx Flow is the asymmetric core, a carbon structure, which provides excellent rigidity and stability. This allows for optimal energy transfer on every shot, maximizing power without sacrificing control. Additionally, the racket features a C18 carbon layer, offering greater durability and a more consistent response on each hit. Moreover, the 3D Spin Lines system increases ball rotation, thus enhancing spin and improving the feeling of control. The Maxx Flow is designed with a medium balance, providing a perfect equilibrium between power and maneuverability. It includes Carbon Reinforcements - carbon reinforcements - that support the durability of the racket's structure and a Dynamic Holes System with a progressive arrangement of holes of different sizes that enhance the power of the stroke. It also features the Confort Wristband system, which is an adjustable wristband.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 32 year
Level: beginner
Stabile and precise
2025-12-06, 21:50
4
Man 39 year
Level: amateur
Comfortable and versatile
2025-12-26, 23:39
4
Man 35 year
Level: amateur
Z
2025-12-08, 16:57
4
Man 34 year
Level: amateur
.
2025-11-17, 23:43
3
Man 41 year
Level: advanced
-
2025-12-17, 22:28
4
"Pietro", Man 41 year
Level: amateur
-
2025-12-17, 22:26
















