ADIDAS - CROSS IT LIGHT PRO LIMITED EDITION 2024
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Cross It Light Pro Limited Edition 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £320.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Round - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
The PRO-EDT Cross It Light by Marta Ortega is an exclusive racket designed for players seeking perfection in every point. It incorporates all the revolutionary Cross It technologies, providing you with a distinct advantage in every aspect of the game. The Extra Power Grip and Dynamic Air Flow system allow you to unleash overwhelming power, while the Spin Blade Mould helps you execute spin shots worthy of a professional. The Eleven 13 and Structural Reinforcement technologies ensure that your racket can withstand the toughest hits, letting you play without worry. The 24K Carbon Aluminized fibre composition and EVA Soft Energy rubber give you enviable rigidity, perfect for shining in powerful and precise shots.
Printout from www.racketguide.com
















