SIUX - TRILOGY 6 PRO ASH GREEN 2026
(2 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £320.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Siux |
Description from manufacturer
The SIUX TRILOGY PRO 2026 ASH GREEN is made with 24k carbon, offering an optimal combination of lightness and strength for professional players. Its green finish stands out not only for its aesthetics but also for providing exceptional control and precision in every hit. This racket is ideal for those looking to master technique and maintain high performance on the court.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"kl,uh", Woman 37 year
Level: amateur (have paddle elbow)
hard and balanced
2025-12-30, 16:44
4
Man 43 year
Level: advanced
-
2026-04-22, 13:29
















