ROYAL PADEL - R LINE CONTROL 2024
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Royal Padel - R Line Control 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £320.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 365 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 12K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Polyethylene + EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Royal Padel |
Description from manufacturer
Royal Padel R-Line Control 2024 is a top model developed for players who prioritize precision and playability without compromising on power when needed. With its round shape and low balance, it offers a generous sweet spot and high stability, perfect for defensive play and controlled shots. The hitting surface is made of 12K carbon fiber with a Rough Spin / 5D Rough Grip texture, providing both explosive response and extra grip to add spin to the ball. The core consists of a hybrid of EVA rubber and polyethylene, combining comfort with a firmer hitting feel. Thanks to the aeronautical "3D Hexcel Twill" structure, the racket achieves an optimal balance between control and maneuverability. The result is a racket suitable for advanced players who want to dominate with control, but at the same time have the capacity to break through when the opportunity arises.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"FAUSTO", Man 51 year
Level: amateur
TAKEN IN THE PAST FOR EPICONDYLITIS ISSUES. I WOULD LIKE SOMETHING MORE EFFICIENT, BUT NOT A BRICK!
2026-04-11, 13:26
















