SANE - MAGIC 2.0 PRO CARBON 3D 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Magic 2.0 Pro Carbon 3D 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £210.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 25 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Sane |
Description from manufacturer
This model is primarily designed for recreational players and intermediate players. The racket has an oversized round shape with a generous sweet spot and a balanced weight distribution. The surface is equipped with Sane's excellent 3D structure that provides extra grip on the ball. The hitting surface is made of 3K carbon fiber, which contributes to high speed and precision in strokes. The core consists of the soft Black EV25 for good feel and quick ball speed, even with softer hits.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Erik", Man 15 year
Level: amateur
It's good but doesn't get much power.
2024-03-25, 16:57














