PALLAP - VELOCITY ELITE 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Pallap - Velocity Elite 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £240.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | ROCKSOLID 12k - carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA 30 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Pallap |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,0 cm |
| Total length | 46,1 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,9 cm |
| Racket surface type | Sandpaper |
| Number of drilled holes | 60 st |
| Weight | Quite low 355 g |
| Balance point measurement | 27,4 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
The perfect ball to player interface. Let us explore what‘s behind this clean and aesthetic look of the racket. To deliver the perfect balance of two worlds - control and speed - our developers teamed up with some of the best coaches in Spain to create one of the most competitive rackets in our range. The Velocity Elite features the advanced ROCKSOLID construction, a 12K CARBON weave construction with a large sweet spot and a core of top quality EVA 30 for best control. The super strong CARBON-KEVLAR frame guarantees stability and unmatched power transfer. Strategically placed reinforcement patches in the bridge to the grip transition made out of Basalt efficiently reduce any vibrations for a cleaner feel in ball impact. What you get is maximum control under pressure and impressive speed when you need it.
Printout from www.racketguide.com
















