OSAKA - PRO TOUR POWER TOUCH 2023
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Osaka - Pro Tour Power Touch 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £230.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Touch foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
First-class power racket from Osaka! With the Osaka Pro Tour Power Touch 2023 Padel Racket (Purple/Sand), you get a high-quality racket with 18k Textreme carbon fiber woven from Japanese carbon fiber. The slightly stiff frame and the teardrop-shaped head combined with a top-heavy balance make this racket perfect for the offensive player who wants to take the initiative with power and precision in the rallies. Both the frame and the surface consist of carbon fiber, and the sandpaper-like texture provides extra grip on the ball. The racket's core has EVA foam, Osaka's Touch Foam, which is slightly harder to offer even better precision in your shots. In summary, this is an offensive piece of equipment for the attack-oriented padel player who wants to outsmart opponents with powerful and precise shots.
Printout from www.racketguide.com

















