OSAKA - PRO TOUR POWER SNAP 2023
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Osaka - Pro Tour Power Snap 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £230.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | SNAP foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
Exclusive power racket from Osaka! With the Osaka Pro Tour Power Snap 2023 Padel Racket (Maroon/Gray), you get a fantastic racket made of 18k Textreme carbon fiber, woven with Japanese carbon fiber. The somewhat stiff frame, along with a teardrop-shaped head and a head-heavy balance, makes this racket perfect for the offensive player seeking powerful hits. Like the frame, the surface is also made of carbon fiber, and the rough, sandpaper-like texture gives you a better grip on the ball. The racket's core consists of lightweight EVA foam, Osaka's Snap Foam, which quickly returns to its original shape after impact and enhances the racket's trampoline effect and striking power. In summary, this is an offensive tool for the padel player who dominates high strokes and appreciates substantial power in their game.
Printout from www.racketguide.com
















