NOX - AT10 LUXURY GENIUS 18K EDITION BY AGUSTIN TAPIA 2023
(167 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - AT10 Luxury Genius 18K edition by Agustin Tapia 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £290.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Bring out your magic on court with the "Genius of Catamarca's" new racket: the new AT10 Luxury Genius 18K edition by Agustín Tapia for his 2023 season. With 18K Carbon faces and the classic NOX HR3 rubber you will have on your hands a racket with a comfortable feel and great ball output on the baseline. A padel racket with extraordinary maneuverability allowing you to take full advantage of your volleys. This padel racket includes the pioneering Smartstrap® replaceable safety cord system.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 167 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Christian", Man 56 year
Level: amateur
I have somewhat poor ball contact for this racket as I find it to be dead towards the edges. When I hit well, the racket comes alive and feels very good, but when I make bad hits, the point tends to be lost because the ball often goes into the net due to a lack of power.
2024-07-28, 12:16
4
"Dominik", Man 31 year
Level: advanced
Great control and good material/quality, however, i have problems with the overhead shots a bit with this racket. Not sure though if it's my technique or the racket
2025-04-03, 14:51
4
"Yasser A.", Man 38 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I love everything about it, perfect conteol , light , powerful , all round , however i wish it has more smash power a bit
2026-05-02, 21:16
4
"David", Man 20 year
Level: amateur
It's very good but it's quite hard and you have to be very careful with the hits you make and the sweet spot of the racket..
2025-11-03, 12:12
4
"Ivan Jaramillo", Man 38 year
Level: advanced
I LIKE THE DEFENSIVE CONTROL I HAVE AND THE WAY I CONTROL THE GAME, BUT I LACK STRENGTH WHEN ATTACKING.
2025-11-24, 16:50
4
"Joar Stålnacke", Man 29 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Very comfortable, perhaps a bit more trampoline effect than I'm looking for and a bit tough on the wrist (a little heavy).
2023-12-07, 13:44















