HEROES - PREDATOR AZTEKA 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Heroes - Predator Azteka 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £290.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Super Soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Heroes |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,0 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 70 st |
| Weight | Low 350 g |
| Balance point measurement | 26,8 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | High |
| The measurement was performed | 2025-03-23 |
Description from manufacturer
AZTECA, Heroe’s innovation for 2025, inspired by the strength and majesty of Aztec culture. Designed for player Gonzalo Rubio, with a diamond shape, the AZTECA offers powerful and high-performance play without compromising on control. It is ideal for professional and expert players. The surface is made of 12K carbon, while the EVA SUPER SOFT core provides exceptional touch and great energy return. Additionally, the VibraX bridge reduces vibrations, protecting the arm during the most intense phases of the game. The graphics of the AZTECA evoke the iconography of Aztec culture, reflecting symbols that represent strength and resilience. AZTECA is sold with its special dedicated box.
Printout from www.racketguide.com















