DUNLOP - AERO STAR LITE 2023
(17 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £220.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 16K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Dunlop |
Description from manufacturer
The bat used by Teresa Navarro. Super-premium 16K Carbon construction for maximum consistency and performance. The Tri-Clamp reinforcement provides stability for increased control and reduced drag for increased swing speeds and power in attacking shots. The exclusive Power Holes drilled hole pattern generates additional power on attacking shots and Hyper Gryp textured finish generates additional spin for more penetrating shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 17 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Antonino", Man 39 year
Level: amateur
It is handy and very balanced, it lacks a bit of power.
2025-11-17, 19:23
4
"Jonni", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I don't know other rackets, so I have no comparisons.
2026-02-15, 00:13
2
Man 50 year
Level: advanced (have paddle elbow)
2022 model good but 2023 a disaster
2024-09-20, 18:57
4
"Emanuele", Man 42 year
Level: amateur
Good balance and handling
2026-01-31, 06:50
4
"Linda failla", Woman 55 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I like it
2025-08-02, 16:08
4
"Emanuele", Man 42 year
Level: amateur
Good
2026-02-02, 23:28













