HEAD - SPEED ONE 2025
(10 Reviews)
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 345 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + graphene |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,0 cm |
| Total length | 45,4 cm |
| Width racket blade | 25,5 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,6 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 1 st |
| Weight | Quite low 351 g |
| Balance point measurement | 26,6 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-03-11 |
Description from manufacturer
Join the revolution in padel racquet design - and accelerate your game - with the new SPEED ONE, which offers advanced players a perfect blend of power and control. For extra durability, the lightest and strongest racquet in the SPEED series is created with game-changing HEAD ONE technology, with just one hole in the hitting surface, which is made from a 2D-layered, see-through carbon for explosive power. State-of-the-art Auxetic 2.0 technology brings unparalleled touch, feel and an extra boost of power. The Extreme Spin technology offers extra ball grip and spin, giving you even more control, while the upgraded Soft Butt Cap technology enhances your comfort.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 41 year
Level: amateur
Great movability, good control, not enough power
2025-10-11, 16:08
4
"Oscar", Man 57 year
Level: amateur
Versatile
2025-08-12, 17:40
3
Man 36 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-02-02, 16:22
4
Man 34 year
Level: beginner
-
2026-01-28, 13:27
3
Man 32 year
Level: beginner
-
2026-01-12, 20:18
3
Woman 45 year
Level: amateur
-
2026-01-12, 17:02















