ENEBE - RESPONSE 3K 2024
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £200.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA HR9 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Enebe |
Description from manufacturer
The Enebe Response 3K comes with a striking bridge and a design with green finishings. This racket features an excellent high-recovery rubber that provides very good sensations along with great ball output.
Printout from www.racketguide.com














