SIUX - ELECTRA ST1 2022
(151 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Electra ST1 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £260.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Siux |
Description from manufacturer
This new Siux padel racket has been manufactured exclusively according to the demands of Stupa, one of the best players in the world. It is the Siux Electra ST1, a model made of 12K carbon with a glossy and sandy finish.
The core of this model is made of a Black EVA High Recovery rubber that provides exceptional recovery speed after hitting and favours cushioning. Finally, thanks to its carbon twin-tubular, it increases the resistance and durability of the racket, achieving at the same time a wonderful power in every shot.
The core of this model is made of a Black EVA High Recovery rubber that provides exceptional recovery speed after hitting and favours cushioning. Finally, thanks to its carbon twin-tubular, it increases the resistance and durability of the racket, achieving at the same time a wonderful power in every shot.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 151 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Manu", Man 57 year
Level: advanced
Control and maneuverability with acceptable ball release
2025-12-11, 14:48
4
"Eirik", Man 32 year
Level: amateur
Good all-around racket. Good control and enough speed.
2023-10-24, 11:18
4
"Jonas Eriksson", Man 50 year
Level: advanced
Nice hit, but somewhat light racket.
2023-11-09, 23:05
4
"Lars Kedmalm", Man 21 year
Level: amateur
Good speed but the handle is too long
2023-09-29, 22:43
5
"Lassl", Man 60 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Easy to play. Good control.
2024-06-17, 21:07
5
Man 55 year
Level: amateur
Good control, decent speed.
2023-09-18, 20:33













