ENEBE - MUSTANG 2024
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Enebe - Mustang 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 180,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA HR7 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Enebe |
Description from manufacturer
The Enebe Mustang is a racket with a very elegant color and bridge. It features an EVA HR7 rubber core and the surfaces are made of next-generation 12K carbon that enhances ball release and comfort.
Printout from www.racketguide.com

















