STIGA - 18K X HARD CYBERSHAPE ADAM AXELSSON EDITION 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Stiga - 18K X Hard Cybershape Adam Axelsson Edition 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £280.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 360 Carbon Frame |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Duplex |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Performance foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Stiga |
Description from manufacturer
The 18K X Hard Cybershape Adam Axelsson Edition is built for the offensive player who wants confidence in every shot and the knowledge that this racket will deliver in every situation on the court. It’s our most powerful and advanced racket ever, with a stiff construction, reinforced corners, and the ideal feel for those looking to take the initiative in duels. Experienced players will love this racket for its increased control, even as the game increases in tempo. Adam has participated throughout the process, from tests and adjustments to the look of the racket. For him, it was important to create a racket of the highest quality, with excellent durability and superb performance in practice and not just in theory. The collaboration resulted in a racket that reflects Adam’s own playing style: explosive and offensive, but also controlled. As Adam notes, the strength of this racket lies in the combination of power and control. With its unique design, this racket also features a clear visual identity. It’s a personal and distinctive look that is matched by its style, and that’s just the way Adam wanted it. His influence is not only evident in the look but in the racket as a whole. This is a racket made to stand out, without compromising performance. The extra-hard, explosive core delivers maximal stiffness and a rapid, distinct response on ball impact. At the same time, the larger sweet spot contributes to improved accuracy, even in pressure plays. The medium balance and a weight of 360 g +/-10 g provides a strong combo of power and control, and you can adapt the game to your own style. The unique Cybershape design provides a 20 % larger sweet spot, located higher on the racket head, and up to 12 % lower air resistance for a quicker and more dynamic game. The reinforced corners add durability and the detachable, replaceable wrist strap makes this racket both practical and easy to maintain over time.
Printout from www.racketguide.com

















