DROP SHOT - IONIC 2023
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Ionic 2023:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Drop Shot |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 13,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,7 cm |
| Total length | 46,2 cm |
| Width racket blade | 25,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Textured |
| Number of drilled holes | Awaiting measurement |
| Weight | Quite high 373 g |
| Balance point measurement | 27,0 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Soft |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2023-08-11 |
Description from manufacturer
Dropshot IONIC is a round control racket aimed at the advanced player who wants to control the game but also generate some power. The relatively hard striking surface combined with the EVA SOFT core provides a stable racket where you can add extra spin to the ball thanks to the 3D structure on the hitting surface. The balance of the racket is medium-high, which suits those looking for a weapon for both defense and attack. In addition, the IONIC is equipped with a Smart Holes System, Textreme Carbon, Anti-vibration in the grip, and an integrated frame protector.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Björn", Man 45 year
Level: advanced
Low control
2023-11-24, 23:09
3
"Davide", Man 27 year
Level: amateur
-
2025-11-18, 18:51
















