STARVIE - EXODUS BLACK 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Exodus Black 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £200.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 12K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K Aluminized Gold Carbon |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Ultra Speed Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
The Exodus Black is the perfect choice for intermediate players looking for a soft feel and excellent ball exit thanks to its Ultra Speed Soft rubber. The racket is hardened thanks to the aluminized 15K gold carbon in the plane giving you extra power and control in the game. 12K Tubular Carbon Technologies. It has a 100% carbon 12K composition in the tubular of the blade to offer greater flexibility. Ultra Speed Soft technology, allowing for greater ball control. Round shape, its optimal point is in the centre of the head. Anatomic Bridge Design, technology applied in the heart of the racket. This system has been added to give it an anatomical shape that makes it easier to adopt a more comfortable posture when gripping the racket with both hands.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
Man 37 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-04-26, 14:12



















