CORK - PREMIUM CONTROL II 2024
(7 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Premium Control II 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $390.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber + 3K Fiberglass + Innegra + Cork |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cork |
Description from manufacturer
Superior control and comfort - Cork Premium Control II. Are you looking for a control racket that allows you to control the court without straining your arm and shoulder? Then Cork Premium Control is the perfect solution! It is handmade in Portugal, weighs between 350-375 grams, has a teardrop shape, a medium balance point and a semi-soft core. Together with the materials and technologies used, this results in a control racket that is gentle on the body. Cork is the natural material used in the outer layer of the racket. This provides exceptional vibration dampening, ideal for players who suffer from tennis elbow or shoulder pain. The inner surface consists of a combination of carbon and fiberglass, which gives an excellent feel. Double Carbon Frame is the technology behind the double carbon construction of the frame. This ensures a light and strong frame. Soft Laminated Black EVA is the semi-soft core material, which provides a soft and comfortable ball feel and excellent performance. Anti Vibration System is integrated into the racket and ensures reduced vibrations and improved comfort during the game.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Ricardo Martins", Man 46 year
Level: amateur
very comfortable. feels soft and bumpy when speed increase.
2025-11-14, 23:03
2
"Ricardo", Man 46 year
Level: amateur
Loose the stifness very fast. Playing at high temperaturs.
2025-12-16, 15:56
3
"Men", Man 45 year
Level: amateur
Too much trampoline
2025-12-05, 16:31
4
"Peter", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-16, 22:02
4
Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-14, 23:35
4
Man 43 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-10-29, 22:44















