ALACRAN - POISON 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Alacran - Poison 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $330.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Aluminized Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | ESP Professional Rubber |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Alacran |
Description from manufacturer
Alacran Poison 2025 is a high-performance racket designed for those who want to combine precision with explosive power. With its teardrop shape, you get both control in defensive situations and acceleration in attacks. The hitting surfaces made of aluminized 18K carbon provide stiffness and a fine feel, while the ESP medium density rubber core balances response and comfort. The structured 3D sandy surface helps you generate spin and maximize control in power shots. The frame with C-Bone Twin Tube construction contributes to increased stability and structural strength. The 38 mm profile offers a balanced feel in your grip and play. Alacran Poison is suitable for technical players with the ambition to dominate every point with intelligence, feel, and precision.
Printout from www.racketguide.com
















